welkygrazlice.wgz.cz

Welký Grázlice :-))

Statistika

online:

Taekwon-do

 

TAEKWON-DO V ČR

 
Počátky Taekwon-do v České republice se datují rokem 1987, tehdy při jeho vzniku stál Mistr Hwang Ho Yong (VIII. Dan). Se vznikem oddílů po celé republice se začala rozrůstat členská základna a v současné době cvičí Taekwon-do více než 4000 lidí. V  Českém svazu Taekwon-do ITF je sdruženo více než 30 subjektů a mnoho z nich provozuje Taekwon-do ve více tělocvičnách. V praxi to znamená, že cvičit lze skoro v celé České republice. Mistr Hwang má dohled nad technickým rozvojem českého Taekwon-do a je také jedinou osobou oprávněnou udělovat vyšší technické stupně. Dohled Mistra probíhá především na pravidelných regionálních seminářích, které jsou ve většině regionů pořádány pravidelně 1x měsíčně. Z pravidla bývají rozděleny svým zaměřením pro držitele červených a černých pásků.

Během uplynulých 18-ti let si vydobily čeští taekwondisté celosvětové renomé a v současné době se řadí mezi světovou špičku. K největším úspěchům se řadí tituly mistrů světa:

Petr Hasík - speciální přerážecí techniky, Malajsie 2004

Jaromír Michl - speciální přerážecí techniky, Řecko 2003

Barbora Sýkorová - speciální přerážecí techniky, Portoriko 2002

Petra Tošnarová - sportovní boj a silové přerážení, Portoriko 2002

Jan Mraček - sportovní boj, Portoriko 2002

dívčí juniorský tým - speciální přerážecí techniky, silové přerážení a technické sestavy, Portoriko 2002

chlapecký juniorský tým - dívčí juniorský tým - speciální přerážecí techniky a sportovní boj, Portoriko 2002

dívčí seniorský tým - speciální přerážecí techniky, Itálie 2001

Jaromír Michl - speciální přerážecí techniky, Argentina 1999

dívčí juniorský tým - silové přerážení, Indie 1998

Jiří Hovorka - sportovní boj, Polsko 1995

Radka Dlouhá - sportovní boj, Malajsie 1994

Z šampionátů "starého kontinentu" vozí čeští reprezentanté již několik let kovy nejcennější. Poslední evropské mistrovství v irském Dublinu znamenalo zisk 15 zlatých medailí (junioři a senioři), pohár pro nejúspěšnější seniorský a juniorský ženský tým a nespočet stříbrných a bronzových medailí.

Za velkými úspěchy České reprezentace stojí propracovaný systém závodů pořádaných Českým svazem Taekwon-do a také existence Středisek talentované mládeže, které slouží jako líheň talentů a reprezentantů. Kalendář závodů čítá soutěže nejrůznějšího charakteru a kategorií - od oblastních, přes mistrovství Čech a Moravy, po celorepublikové soutěže, vrcholem je samozřejmě mistrovství ČR. Soutěže jsou pořádány ve všech věkových skupinách - žáci, junioři a senioři. Celá struktura soutěží má v České republice velmi vysokou úroveň, předvším pak národního charakteru, a to jak po stránce materiálního zabezpečení - tatami, stroje pro speciální přerážecí techniky a silové přerážení, a nebo systémy elektronického bodování sportovního boje. Na poslední novinku může být naše škola obzvlášť hrdá, protože zajistila její vývoj a uvedení do praxe. Zápasiště, které používají tento systém mají daleko vyšší výkonnost než ta na, kterých se používá klasický systém papírových formulářů. Výsledkem je vyšší počet zápasů v kratším čase a rovněž možnost kontroly práce jednotlivých rozhodčích.

 
®©