welkygrazlice.wgz.cz

Welký Grázlice :-))

Statistika

online:

U2

Historie samotné kapely U2 se začína psát v říjnu 1976, kdy Larry Mullen Jr. si ve škole (Mount Temple High School v Dublinu) na nástěnku vyvěsil plakát oznamující doslovně toto: "Utratil jsem peníze za bicí soupravu, udělá někdo stejnou věc s kytarami a chtěl by někdo tvořit skupinu?".
Nečekal ale jen na odpovědi na svůj inzerát, ale zároveň zkontaktoval svého spolužáka Adama Claytona a nabídl mu místo v kapele. Důvodem byli asi jeho rozčepýřené blonďaté vlasy, výrazné brýle a afgánský kabát, které z něho na první pohled činili nepřehlédnutelnou postavu. Až později se ho Larry zeptal jestli vůbec umí na nějaký nástroj, naštěstí Adam vlastnil kromě svého neobyčejného vzhledu i baskytaru.
O několik dní později se u Larryho v kuchyni sešli zájemci o místo ve skupině a zahráli si od Rolling Stones "Brown Sugar" a "Satisfaction". Bylo jich sedm: Larry, Dave a Dik Evansovi, Adam Clayton, Paul Hewson, Peter Martin a Ivan McCorninck.
Ne všichni, ale vyhovovali Larryho představám….

Jedním z nich byl patnáctiletý Dave Evans a jeho o dva roky starší bratr Dick, kteří si postavili vlastní kytaru, která lépe vypadala než zněla. Dalším byl čtrnáctiletý Adam Clayton u kterého se ukázalo, že na svoji luxusní baskytaru vůbec neumí a konečně čtrnáctiletý charismatický a sebevědomí Paul Hewson, který nejenže nikdy kytaru nevlastnil, ale ani neuměl pořádně zpívat. Výsledný hluk ale chlapce učaroval na tolik, že se slavnostně prohlásili za skupinu a Paul se díky své osobnosti stal jejím šéfem. Začali si říkat Feedback a začali zkoušet třikrát týdně.

Zkušebnu si našli Feedback v Mount Temple School. Postupem času se ukázalo, že Paul Hewson na kytaru hrát nemůže a že i jeho zpěv není nic moc. Čtveřice jeho spoluhráčů pomalu začala přemýšlet, jak by se ho zbavila. Paul si to však uvědomil a rychle začal doplňovat nedostatek hudebních kvalit úsilím na vylepšení svých vůdčích schopností. Postupem času přesvědčil skupinu o své nenahraditelnosti. Dokonce se zlepšil i jeho zpěv a z pětice se pomalu stávala kapela schopná hrát skutečné písničky. Tou dobou se Paul (byl o ročník výše než Adam a Dave a o dva roky starší než Larry) rozhodl ke studiu na Dublinské Universitě. Naštěstí pro Feedback Paul propadl u zkoušky z Irštiny a byl poslán zpět na Mount Temple k dalšímu roku studia.

Díky tomu se kapela zúčastnila soutěže talentů na sklonku roku 1976, kterou vypsalo ředitelství školy. Vyhráli s coververzí písně Petera Framptona "Show me The Way" a dostalo se jim bouřlivé odezvy publika.

Paul Hewson, byl svým kamarádem přejmenován na Bona Voxe (latinsky dobrý hlas) podle společnosti Bonavox (název obchodu s hudební aparaturou na O'Conelově ulici) a právě on překřtil Davea Evanse na The Edge. Skupina se přejmenovala na The Hype(ku příležitosti druhého koncertu) a první vystoupení The Hype se konalo v malém dublinském klubu. V březnu roku 1978 opustil skupinu bratr Edge Dick Evens. Skupina se ustálila na dnešním složení. Mezitím vyhodili Adama ze školy za to, že se procházel nahatý po školní chodbě. Adam svoji vidinu budoucnosti spojil s kapelou a obtelefonoval hudebníky dublinské rockové scény s prosbou o radu, jak uspořádat skutečné koncerty ve významných dublinských rockových klubech. V té době se také Adam zmínil Stevu Averillovi (zpěvák irské punkové kapely The Radiators From Space) se svými obavami z názvu The Hype (v překladu narkoman). Steve Averill navrhl název U2 (letadlo, ponorka, dělostřelecká baterie, ale také you too - vy také) a nejslavnější irská kapela tak dostala své jméno. Na den svatého Patrika se U2 vypravili do Limericku, kde se zúčastnili sponzorované soutěže (Limerick Civic Week talent conteet) a vrátili se domů s 500 librami za vítězství a příležitostí nahrát demosnímek ve Keystone studiích. To je přimělo nechat stranou coververze a pokusit se o vlastní repertoár, postavený na specifickém zvuku, jak si to přál The Edge. Ten začal také propracovávat svůj osobitý styl, který se zrodil z bluesových linek, doplněným o řadu zvukových efektů., které měli hře dodat barvu.

V té době také přišel Bono se svými prvními texty, které vznikali, když do nekonečna do přibližné podoby melodie improvizoval a zkoušel vybírat nejvhodnější slova. Tento styl si uchoval i v pozdějším období, kdy ve studiu dlouho seděl nad již nahranou hudbou a pomalinku stavěl konečnou podobu textu. Tehdy vznikla první podoba textů písní Cartoon World, The Fool, Shadow And The Tall Trees a také písně která vznikla v jeho pokoji, když vzpomínal na matku(zemřela 1974) a znova a znova se obíral pro něj jedinými životními tématy, se kterými nelze nic dělat (Out of Control), narození a smrtí.

Kapela se pomalu blížila na další křižovatku své kariéry. Školní léta se nezadržitelně blížila ke konci a U2 se chtěli konečně rozjet na plno, ale měli problém, rodiče. Ty začali na své potomky tlačit aby si našli nějaká pořádná zaměstnání. U2 si na pomoc najalo seriózně vypadajícího manažéra Paula McGuinesse.

McGuinessův příchod byl pro historii kapely jeden z rozhodujících okamžiků a kapela začala tvrdě zkoušet a v krátké době odehrála desítky koncertů, během niž Bono si začal cvičit svoji komunikaci s publikem, někteří ho měli za blázna, ale více lidem se to líbilo. V listopadu 1978 se Larryho matka zabila při autonehodě. Její smrt zasáhla Larryho stejně hluboce, jako před čtyřmi roky Bona. Na začátku roku 1979 představili tří skladbové demo s ex-baskytaristou Horslips Bary Devlinem., když se zúčastnili čtyřiadvacetihodinového festivalu Dark Space, uváděném britským legendárním DJ Johnem Peelem. Vystupovali zde společně s kapelami Virgin Prunes, Protex, DC Nien, The Vipers a Mekons a ačkoliv celý festival byl recenzován novináři z britského týdeníku New Musical Express, o U2 se v časopisu neobjevila ni jediná zmínka. V březnu 1979 U2 podepsali smlouvu s ne příliš perspektivní irskou pobočkou CBS a rychle natočili v produkci produkci Chase De Whalleyho tři skladby na své debutové EP U2:3 - Out Of Control, Stories For Boys a Boy/Girl. Nemohli se ale rozhodnout, která z nich by měla být na straně A, takže nakonec přijali nabídku DJ Davea Fanninga z rádia RTE, aby píseň vybrali rozhlasoví posluchači. Fanning přehrál ve svém pořadu všechny tři skladby a z hlasování vyšla nakonec vítězně Out Of Control. Debutový singl se objevil v nákladu tisíc kusů 16. září a okamžitě se usadil na špičce irské hitparády. Slavná kariéra U2 v Irsku začala. V Anglii však žádnou díru do světa neudělali a dokonce si zahráli i před poloprázdným publikem a byli i nesprávně označováni jako V2. V dubnu 1980 podepsali U2 smlouvu s Island Records a pod jejich hlavičkou vydali i singl 11 O'Clock Tick Tock.

První debutové album na sebe nedalo dlouho čekat a 20 října 1980 bylo vydáno album Boy a ten samý měsíc ještě vyšel singl I Will Follow/Boy-Girl. Po vydání tohoto alba se o U2 začalo mluvit jako o skutečné rockové naději. Britští kritici věštili skupině skvělou budoucnost. V prosinci 1980 U2 absolvovali malé americké turné po východním pobřeží a v jistém bostonském klubu, kde vystupovali jako předkapela, byli tak úspěšní, že je publikum nechtělo pustit z pódia. Potom následovalo další americké turné a také příprava na další album October.

Toto album opět vyšlo v produkci Steva Lillywhitea, ale očekávání nenaplnilo. Instrumentálně se skupina ještě zlepšila (The Edge zvládá vedle kytary i klavír), ale nedokázala složit, až na pár vyjímek (October, I Fall Down, Gloria) dostatek kvalitního materiálu. Skupina intenzivně koncertovala v Irsku, Británii i v USA.

Jejich třetí album War (1983), jim vrátilo zpět ztracenou reputaci a také se vyšplhalo až na čelo ostrovního žebříčku a úspěch poprvé zaznamenali i v USA. Titulní písní alba se stala píseň Sunday Bloody Sunday, která odsuzovala násilí v Severním Irsku. Tato písnička se v Irsku stala téměř hymnou a obraz Bona s bílou vlajkou nad hlavou obletěl celý svět a pro U2 si tak na dlouhou dobu vytvořili image ochránců míru a spravedlnosti. Album přineslo mimo popularity skupině i výhodnější smlouvu s Island Records. Následovalo živé mini album Under a Blood Red Sky, které obsahovalo 8 písní a stalo se jedním s nejúspěšnějších live nahrávek té doby. Kritici však nedůvěřovali "Poselství" jejich hudby a shazovali Bonovi "misionářské" texty.

Názor rychle změnili po 4. albu The Unforgattable Fire (1984) se slavnou "Pride (In The Name Of Love)". Tato působivá skladba o M.L.Kingovi se nadlouho stala hymnou U2 a Bonovým parádním číslem na koncertech.

U2 se pokusily o změnu zjevnou zejména v písničkách Elvis Presley and America a Fourth of July. The Edgeova kytara však na albu svůj podpis nechala, zejména na dvou nejlepších kouskách Bad (o závislosti na heroinu) a Pride. Jarní americké turné (1985) přineslo U2 velkou popularitu. O U2 se začíná hovořit jako o skupině 80 let.

Přelomovým se stal rok 1987 a album The Joshua Tree. U2 se nechali inspirovat americkou hudební tradicí (folk, country) a společně s hvězdnou producentskou trojicí Brian Eno-Daniel Lanois-Steve Lillywhite natočili podle mnohých kritiků nejlepší album 80.let .Album se stalo platinovým už za prvních 48 hodin prodeje a okamžitě vylétlo na vrchol anglické a americké hitparády. Album se stalo nejprodávanější v 22 státech světa a prodalo se ho více než 15 miliónů kopií po celém světě. U2 získali dvě Grammy pro rok 1987. Americké turné po všech velkým městech USA bylo beznadějně vyprodané. V rámci amerického turné natočili ještě kontroverzní film a 2LP Rattle And Hum, jinak povedená směs nového materiálu (Desire, All I Want Is You),cover verzí (All Along the Watchtower) a live nahrávek (I Still Haven´t Found What I´m Looking For). Potom se na dlouhé tři roky odmlčeli.

Přišel toužebně očekávaný rok 1991 a s ním skvělé album Achtung Baby, nahrané v Berlíně. K velké prodejnosti přispěli zejména písně jako One a nebo Myserious Ways, které dostali U2 opět na vrchol hitparád celého světa. Obrovskou popularitu jim přinesla také první megalomanská šňůra ZooTV.

O přestávce turné ZooTv, si U2 odskočili opět do studia a roku 1993 vydali nové album Zooropa. U2 se opět dostali do jiných dimenzí pop music, než by od nich kdokoliv čekal. Titulním singlem alba se stala píseň Numb s monotóním zpěvem The Edga. Skupina získala svoje další Grammy, tentokrát za nejlepší alternativní album a v roce 1993 spustili další mega koncertní šnůru Zooropa '93 a za 4 měsíce jejího trvání stihli hrát v 18 zemích světa.

Po turné Zooropa '93 následovala přestávka (první po 14 letech) a U2 se rozprchla po celém světě. Adam studoval hudbu v New Yorku a ukončil svůj vztah s modelkou Naomi CampBellovou. Larry se svojí partnerkou si stihli 'obstarat' potomka a The Edge stihl románek s tanečnicí ze ZooTV. Bono trávil volno s manželkou Ali a dvěma dcerami, přičemž si ještě stihl zaspívat s Frankem Sinatrou a Lucianem Pavarottim. Larry s Adamem připravili soundtrack k filmu Mission Impossible.

V létě 1995 nahráli U2 společně s Brianem Enem album Original Soundtracks 1 pod jménem The Passengers, věnovaný válce v Jugoslávii.

Dlouho očekávané nové album přišlo konečně v roce 1997 a jeho název zněl už předem podezřele Pop. U2 na něm dali dohromady klasický rock'n roll s britským "modern sound" (styl Chemical Brothers, nebo Massive Atack). Písně jako Discotheque, Staring At the Sun anebo If You Wear That Velvet Dress dostali U2 opět na vrchol. Následovala koncertní šňůra PopMart.

V roce 1998 se U2 rozhodli vydat první oficiální výběrové album Best of 1980-1990, obsahující to nejlepší za první desetiletí jejich působení. Album je skvěle sestavené a byli jste-li dostatečně rychlý máte doba i CD s výběrem singlů. Na začátek roku 2000 se plánuje nové album, které by mělo znamenat návrat k The Joshua Tree. Překvapí nás U2 i tentokrát?

 
®©