welkygrazlice.wgz.cz

Welký Grázlice :-))

Statistika

online:

Kleptomanie

„Nepokládám to za krádež, ale za naléhavě potřebné přerozdělení hmotných prostředků.“
KNĚZ ANGLIKÁNSKÉ CÍRKVE

Pokud je na legendách něco pravdy, tak Robin Hood neměl zábrany krást. V Anglii se traduje, že okrádal bohaté a dával chudým. Také kněz citovaný v úvodu je přesvědčen, že chudý člověk má právo krást. A o lidech, kteří se dopouštějí drobných krádeží v obchodě, říká: „Jednoznačně jim fandím a myslím si, že je to naprosto v pořádku.“ Tento kněz se domnívá, že velké obchody by měly jeden den v roce umožnit chudým lidem, aby si tam bez placení vzali, co chtějí.

Mnozí z těch, kdo se dopouštějí drobných krádeží, však nejsou chudí. Například příslušníci policie v Japonsku zatkli při krádeži v obchodě dva policisty. Jeden člen rady nevýdělečného potravinářského spotřebního družstva ve Spojených státech byl přistižen, jak krade v obchodě tohoto družstva. Dospívající často kradou věci, jež nepotřebují, přestože u sebe mají peníze. Co je k tomu vede?

‚Je to příjemné‘

Napětí. Strach. Moc. Stejně jako dívky v předchozím článku, někteří prožívají při krádeži takové silné emoce. A touha po vzrušení vede k tomu, že kradou stále znovu.Desítky milionů lidí trpí depresí. A někdy se to projevuje takovým špatným jednáním, jako jsou krádeže v obchodech.

Jedna čtrnáctiletá dívka vyrůstala ve stabilní a relativně zámožné rodině. Přesto se ocitla ve stavu naprosté beznaděje, která na ní ležela „jako mrak“. „Nedokázala jsem to ze sebe  setřást,“ řekla dívka. Začala pít alkohol a brát drogy. Jednoho dne pak byla přistižena při krádeži v obchodě. Následovaly dva pokusy o sebevraždu.

Jestliže dobře vychovaný mladý člověk najednou začne krást, rodiče by měli uvažovat o tom, zda neprožívá nějakou citovou úzkost. Doktor Richard MacKenzie, který se specializuje na zdraví dospívajících, řekl: „Jsem přesvědčen, že jakékoli neobvyklé chování vašeho dítěte, byste měli považovat za depresi, pokud se neprokáže, že je to jinak.“

Někteří mladí lidé kradou kvůli tomu, aby zapadli mezi své vrstevníky. Jiní to dělají z nudy. Profesionální zloději se tím živí. Ať už je důvod jakýkoli, zloději denně odcizí zboží v hodnotě milionů dolarů. A někdo to musí zaplatit.

 
®©